sobota, 7 lipca 2012

Wróżba z Kwadratu Lo-Shu

Przedstawię metodę na uzyskanie odpowiedzi od wyroczni I-Ching posługując się Kwadratem Lo-Shu. Sposób jest prosty, szybki i podający jedną konkretną odpowiedź z jednej linii zmiennej.



Wyrocznię na początku jej istnienia stawiano za pomocą pięćdziesięciu łodyg krwawnika. Był to sposób uzyskiwania odpowiedzi bardzo żmudny i czasochłonny, wymagał długiego zliczania łodyg. Później łodygi krwawnika zostały zamienione na trzy monety. Powyższe sposoby pozwalają uzyskać w odpowiedzi więcej niż jedną linię zmienną i mają zastosowanie w bardziej skomplikowanych sprawach. Na proste pytanie można otrzymać odpowiedź I-Ching w znacznie łatwiejszy sposób.

Ponieważ Kwadratowi Lo-Shu zostały przyporządkowane poszczególne trygramy I-Ching, wystarczy teraz wylosować dwa trygramy, oraz linię zmienną dającą odpowiedź z wylosowanego wcześniej heksagramu. Wykorzystać do tego celu można sznur Tezbih, różaniec tybetański. Odmian tego typu przyrządów jest kilka, najlepszy będzie ten o dużej liczbie paciorków. Może ktoś potraktować to, co zaraz napiszę jako żart, lecz centymetr krawiecki także można zastosować. Nie jest ważny przyrząd, lecz nastawienie mentalne, skupienie. Oczywiście najlepiej mieć do tego celu właściwe narzędzia przechowywane w estetyczny sposób w miejscu przeznaczonym do tego celu. Reasumując, potrzebny jest odcinek z miarką (paciorkami), po którym można swobodnie przesuwać dłonie.

Uzyskiwanie odpowiedzi za pomocą paciorków.

Trzymamy nasz Tezbih w dłoniach, dłonie znajdują się blisko siebie. Teraz wystarczy skupić się na pytaniu, jeszcze lepiej napisać na kartce. Trzymając miarkę rozsuwany teraz bez zastanowienia dłonie na boki. Następnie zliczamy do dziewięciu ciąg paciorków pomiędzy dłońmi. Po doliczeniu dziewiątkami do końca, liczba pozostałych paciorków mniejsza lub równa dziewiątce wskaże górny trygram. Dolny trygram uzyska się w taki sam sposób powtarzając czynność. W ten sposób wylosowany został heksagram zawierający odpowiedź. Ostatnim trzecim etapem jest uzyskanie linii zmiennej wylosowanego trygramu, będzie ona odpowiedzią na pytanie. Wystarczy trzeci raz powtórzyć czynność, lecz tym razem zliczanie jest do sześciu. Liczba mniejsza lub równa sześć będzie numerem linii liczoną od dołu heksagramu. To jest odpowiedź na pytanie.


Wadą stawiania wyroczni w ten sposób jest to, iż po jakimś czasie podświadomie i bezwiednie można wyczuć na ile rozsunąć dłonie, aby wylosować pozytywny trygram, linię. Zwłaszcza osoby znające znaczenie trygramów i linii mogą paść ofiarą własnej sugestii. Nie próbowałem losować liczb z woreczka, chociaż byłby to sposób mniej intuicyjny, a co za tym idzie odpowiedź zgodna z prawdą.

Uważny czytelnik spostrzegł, że w przypadku wylosowania liczby pięć, nie ma odpowiedniego trygramu przypisanego tej liczbie. Otóż, jeśli wyrocznię stawia sobie mężczyzna, piątka zmienia się na sześć, jeśli kobieta - na osiem. Analogicznie trzeba postąpić, gdy losowany jest heksagram w czyjeś sprawie. Zaletą opisanego sposobu pytania Księgi Przemian I-Ching jest uzyskanie szybkiej konkretnej odpowiedzi za pomocą jednej linii zmiennej.

Spodobał Ci się wpis? Udostępnij w jednej z poniższych usług.

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Ciekawe jest to co piszesz. Nie spotkałam się z takim ciągnięciem linii ichinga do wróżenia. Musze spróbować. Tarot jakoś mi nie leży, bo kojarzy się z telefonicznymi bajkami.

Miś pisze...

Ponieważ I-Ching powstał z mądrości, wiedzy, obserwacji naturalnego biegu rzeczy w przyrodzie, wszechświecie, co ma odbicie też w stosunkach międzyludzkich. Tarot powstał nie wiadomo pod wpływem czego, jakiś okultysta to opracował. Nie myślał więc o tym, co nas otacza i jak funkcjonuje. Dlatego prowadzi do nikąd, a w przeciwieństwie do I-Ching niczego nie uczy, nie przekazuje żadnej mądrości. I-Ching zgłębiał Konfucjusz, w I-Chingu jest taoistyczna harmonia, jest esencją "Tao Te Ching" - "Drogi i Cnoty Księga" Lao Tse. Tarotem nie będzie zawracał sobie głowy żaden mędrzec i zawsze będzie zwykłą wróżbą, jak wosk w Andrzejki.