sobota, 30 czerwca 2012

Kwadrat Lo-Shu

Magiczny, idealny Kwadrat Lo-Shu zawiera zbiór ponumerowanych dziewięciu pól. Jego prostota jest zadziwiająca, a znaczenie jeszcze bardziej interesujące. Jest symbolem uniwersalnej harmonii, idealnego przepływu energii.



Legenda.

Według legendy kwadrat Lo-Shu podarował ludziom Nefrytowy Cesarz. W Chinach Nefrytowy Cesarz był najwyższym bogiem, władcą Nieba, a pojawił się w chińskich wierzeniach pod wpływem Tao. Nefrytowy Cesarz mieszkał w niebiańskim pałacu, jego ziemskim odpowiednikiem był cesarz mieszkający w pałacu na Ziemi i był jedynym człowiekiem mającym kontakt z Nefrytowym Cesarzem. Można zauważyć ideę symbolu Jin-Jang, pierwiastek niebiański i ziemski. Lo-Shu przedstawia żywioły rządzące stworzeniem wszechświata, oraz harmonie i równowagę pomiędzy nimi, a także niebem i ziemią. Kwadrat wg. legendy miał się objawić cesarzowi na skorupie żółwia. Wyrocznia z pęknięć na skorupach żółwia była przed tysiącami lat uważana w Chinach za najpotężniejszą. Powstanie Kwadratu Lo-Shu datuje się na około 2800 lat p.n.e. 

Właściwości liczbowe.

Matematycznie, suma trzech liczb w każdym kierunku kwadratu Lo-Shu równa jest 15. Według sumowania numerologicznego, gdzie sumuje się poszczególne cyfry składowe liczby większej od 9, aż do otrzymania liczby mniejszej od dziesięciu (liczby jednocyfrowej), z liczby 15 następuje suma 1 oraz 5. Tak więc 1+5=6, szóstka symbolizuje człowieka spełnionego, Niebo, siłę sprawczą.


Znaczenie energetyczne.

Chińczycy od wieków obserwowali przyrodę, naturalne cykle w naturze, próbowali doszukać się prawidłowości pomiędzy liczbami a naturalnym harmonijnym biegiem rzecz w przyrodzie. Owocnym wynikiem tych działań jest Kwadrat Lo-Shu.

W liczbie 15 można znaleźć analogię do piętnastego heksagramu Księgi Przemian I-Ching noszącego nazwę "Umiarkowanie". Chińczycy bardzo dużą wagę przywiązywali do sprawy umiarkowania. Jeśli czegoś jest za dużo, musi tego ubyć, gdy jest za mało, przybędzie. Gdy następuje "umiarkowanie" zachowana jest równowaga, harmonia. Dlatego suma trzech liczb w dowolnym kierunku równa jest liczbie 15, aby zachowana została równowaga pomiędzy żywiołami, Niebem, Ziemią. "Umiarkowanie" jest zawarte w znaku Jin-Jang, dwie skrajności czarny i biały przenikają się wzajemnie pozostając w harmonii i równowadze, dzieląc pole koła między siebie po połowie.

"Woda płynąc wypełnia zagłębienia, podmywa i zrównuje góry z własnym lustrem. Gdy słońce jest w zenicie, za chwilę zacznie zachodzić. Gdy księżyc jest w nowiu, nastanie pełnia. Każdą górę zniszczy erozja, każdą dolinę zasypie skalny gruz."

W środku znajduje się liczba 5 symbolizujący człowieka, Tao, najwyższe stworzenie, doskonałość, harmonię oraz symbolizująca pięć elementów budujących wszechświat: drewno, ogień, ziemia, metal, woda. Liczba 5 uważana była za liczbę idealną. Dwa podstawowe cykle pięciu przemian symbolizowane przez 5 w środku:
  • cykl budujący, odradzający: woda rodzi drewno, drewno żywi ogień, ogień tworzy poprzez popiół ziemię, ziemia daje metal, metal przemienia się w wodę (ciecz).
  • cykl niszczący: woda zgasi ogień, ogień stopi metal, metal zniszczy drewno, drewno zagłębia się w ziemię, ziemia zasypuje wodę.

 

Odniesienie do I-Ching

W Księdze Przemian jest jeden heksagram, w którym położenie wszystkich sześciu linii jest prawidłowe, heksagram 63 noszący nazwę "Po dokonaniu". Prawidłowe położenie linii jest wtedy, gdy linie mocne Jang są na miejscach nieparzystych, linie słabe Jin na parzystych. Wtedy stosunek mocnego do silnego znajduje się w równowadze, a przepływ energii jest niczym nie zakłócony. Kwadrat Lo-Shu jest zorganizowany tak, iż parzyste liczby, czyli słabe Jin znajdują się w narożnikach, liczby nieparzyste mocne Jang w wskazują na cztery kierunki stron świata. Powyższy rysunek przedstawia kwadrat Lo-Shu i przyporządkowane poszczególnym liczbom trygramy Księgi Przemian I-Ching. Jest to układ trygramów zaproponowany przez króla Wen i nazywany "porządkiem późniejszego nieba", ponieważ trygramy są ułożone wg. kolejności zjawisk w przyrodzie w rocznym okresie. Istnieje także inny układ trygramów systemu Pa-Kua, lecz to temat na osobny post.


Zastosowanie.

Kwadrat Lo-Shu, jego harmonia doskonałego przepływu energii ma wielkie zastosowanie w sztuce Feng-Shui. Kwadrat można stosować jako talizman i nosić przy sobie, powiesić na ścianie. Podobno kilkuminutowe wpatrywanie w kwadrat pomaga się koncentrować, wycisza umysł, daje spokój ducha. Cesarski Pałac w Pekinie został wybudowany w oparciu o właściwości magicznego kwadratu, a także wielu chińskich architektów wykorzystuje jego właściwości i budowę. Liczby miały dla Chińczyków od tysięcy lat wielkie znaczenie i zawsze było ściśle powiązane ze zjawiskami przyrody, stąd wynikają takie właściwości Kwadratu Lo-Shu, bo inspirowane przez naturę.

Spodobał Ci się wpis? Udostępnij w jednej z poniższych usług.

Brak komentarzy: